Julian Assange

Haker i aktywista – Założyciel WikiLeaks.

Urodzony w Australii w 1971 haker i aktywista który wraz z Danielem Domsheitem-Bergiem uruchomił w 2006 serwis internetowy WikiLeaks, na którym ujawniono setki tysięcy anonimowych dokumentów (często tajnych), sygnalizując działania niezgodne z prawem na najwyższych szczeblach władzy w wielu krajach świata, w tym w USA i Rosji.

Trzy lata po uruchomieniu platformy internetowej Julian Assange otrzymał nagrodę Amnesty International Media Award. A w 2010 r. haktywista stał się osobą roku według magazynu Time. The Guardian umieścił jego nazwisko w „100” najbardziej wpływowych osób w mediach.

W lipcu 2010 witryna zaczęła publikować dokumenty przesłane przez analityka wywiadu armii USA Bradleya Manninga. 91 731 wojskowych dokumentów (w tym materiałów wideo) związanych z operacją amerykańskiego wojska w Afganistanie. Dokumenty zawierały raporty z walk i incydentów z udziałem wojsk koalicji w całym kraju i ukazywały realne straty cywilne nieznane dotąd wśród opinii publicznej. Ponownie wywołało ogromy skandal w października 2010 r., ujawniwszy 391 832 dokumentów o wojnie w Iraku.

Trzeci raz serwis zszokowało opinię publiczną w kwietniu 2011 r., gdy na jego łamach zaczęły się ukazywać dokumentację dotyczącą nieludzkiego przetrzymania więźniów w amerykańskim więzieniu wojskowym w Zatoce Guantanamo na Kubie. Administracja Obamy obwieściła, że stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

W następstwie tych wydarzeń Assange został pomówiony o napaść seksualną w Szwecji. Został aresztowany w Londynie w grudniu 2010 r. i przetrzymany w areszcie w oczekiwaniu na ewentualną, po czym został zwolniony za kaucją.

W czerwcu 2012 r. Brytyjski Sąd Najwyższy nakazał ekstradycję Juliana Assange’a do Szwecji. Po tej decyzji haktywista złożył wniosek o azyl w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Po dwóch miesiącach prośba Assange’a została spełniona, a on sam pozostał zamknięty w ekwadorskiej ambasadzie.

W lutym 2016 dokumenty opublikowane przez WikiLeaks poświadczyły o tym, że Agencja Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych (NSA) przez kilka lat podsłuchiwała rozmowy telefoniczne światowych liderów, w tym EU. 11 kwietnia 2019 r. założyciel WikiLeaks został zatrzymany przez londyńską policję w ambasadzie Ekwadoru.

1 maja sąd skazał go na 50 tygodni aresztu w Wielkiej Brytanii. Assange nie wyszedł na wolność po odbyciu 50-tygodniowej kary, a proces w sprawie jego ekstradycji do USA został wznowiony we wrześniu.

Rick Falkvinge – sylwetka

Urodzony jako Dick Greger Augustsson 21 stycznia 1972, jest szwedzkim przedsiębiorcą IT, znanym jako założyciel i pierwszy przewodniczący Szwedzkiej Partii Piratów.

Więcej