Rick Falkvinge

Założyciel szwedzkiej Partii Piratów.

Urodzony jako Dick Greger Augustsson 21 stycznia 1972, jest szwedzkim przedsiębiorcą IT, znanym jako założyciel i pierwszy przewodniczący Szwedzkiej Partii Piratów. Jest obecnie uważany za głównego propagatora idei światowego ruchu pirackiego. Jesienią 2005 roku zaczął myśleć o założeniu partii politycznej skupiającej się na kwestiach udostępniania plików, praw autorskich i patentów.

Dominującą wówczas organizacją zajmującą się prawami autorskimi w Szwecji był Piratbyrån („Biuro Piratów”), który nie był powiązany z żadną partią polityczną.

1 stycznia 2006 roku Falkvinge uruchomiło stronę piratpartiet.se (dosłownie Partia Piratów) i zaczęło zbierać podpisy pod petycją o założenie nowej szwedzkiej partii politycznej. Według partii, strona odnotowała trzy miliony odwiedzin w ciągu pierwszych dwóch dni po uruchomieniu.

Szwedzka Partia Piratów jest pierwszą partią piracką spośród międzynarodowego ruchu pirackiego, liczącą ponad 60 partii pirackich. 1 stycznia 2011 r., pięć lat po powstaniu partii, ogłosił podczas wystąpienia na żywo, że rezygnuje z funkcji przewodniczącego partii Pod koniec maja 2011 roku ogłosił, że zainwestował swoje wszystkie oszczędności w bitcoin. Zwrócił się nawet o pożyczkę, aby móc kupić więcej bitmonet.

W 2011 roku magazyn „Foreign Policy” uznał go za jednego ze 100 największych z największych myślicieli świata, a w 2012 roku został wybrany przez magazyn TIME do listy 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie magazynu TIME.

W 2013 roku napisał książkę Swarmwise / Mądrość Roju – Taktyczny poradnik, jak zmienić świat.